9. června 2026

VYSOČINA - KOLÍNSKO - KUTNOHORSKO: Testování nových jednotek

První jednotka PESA pro linku R9 z Prahy do Brna přes Vysočinu dorazila na zkušební okruh.

Na železniční zkušební okruh ve Velimi dorazila první čtyřvozová elektrická jednotka řady 666 od polského výrobce PESA Bydgoszcz, určená pro linku R9 Praha – Havlíčkův Brod – Brno/Jihlava. Souprava zde nyní absolvuje sérii technických zkoušek nezbytných pro schválení provozu. S cestujícími by měly tyto žluté vlaky vyjet v prosinci letošního roku.

Společnost RegioJet převezme celkem 18 těchto elektrických jednotek (11 čtyřvozových a 7 třívozových). Jednotky jsou konstruovány pro maximální rychlost až 200 km/h a budou schváleny pro provoz v České republice, Polsku a na Slovensku. Samozřejmostí je vybavení evropským zabezpečovacím systémem ETCS i národními zabezpečovacími systémy všech tří států.

Komfort a moderní vybavení

Vlaky budou plně nízkopodlažní a velkoprostorové s důrazem na pohodlí cestujících. Nabídnou tři tarifní třídy – Business (1. třída), Standard a Economy (2. třída).

Třída Business nabídne uspořádání sedadel 2+1 s větším prostorem mezi jednotlivými sedadly, třída Standard pak uspořádání 2+2, přičemž vybraná místa budou vybavena monitory. Oba typy sedadel budou mít kožené potahy.

Součástí výbavy bude prostor pro 2 osoby na invalidním vozíku, až 10 jízdních kol, až 6 dětských kočárků a 16 míst pro rodiny s dětmi. Nechybí ani palubní kuchyňka s lednicí, mikrovlnnou troubou a kávovarem. Samozřejmostí je klimatizace, Wi-Fi připojení, elektrické zásuvky a USB konektory, bezdrátové nabíjení mobilních telefonů, moderní informační systém a vakuové toalety.

„Krajské město Vysočiny se po šesti letech dočká přímého spojení s hlavním městem v dvouhodinovém intervalu. Cestující se mohou těšit na výrazně vyšší komfort i kvalitní servis včetně zrnkové kávy a dalšího občerstvení,“ říká majitel společnosti RegioJet Radim Jančura.

Od prosince 2026 bude RegioJet na lince R9 zajišťovat hodinový interval mezi Prahou a Havlíčkovým Brodem (přes Kutnou Horu a Čáslav). Z Havlíčkova Brodu budou spoje dále pokračovat buď směrem na Brno, nebo na Jihlavu.

Zdroj: RegioJet.



29. března 2026

JINDŘICHŮV HRADEC - KAMENICE NAD LIPOU - ČERNOVICE - OBRATAŇ: Obnovení provozu

První turistický vlak na úzkokolejce směr Obrataň by se měl rozjet na Velký pátek 3. dubna.

Stejné informace o obnovení provozu se týkají také tratě 229 z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice.

Turistický provoz na trati 228 Jindřichův Hradec – Obrataň by se měl obnovit už začátkem dubna 2026. Kraj Vysočina a nový provozovatel úzkokolejky – společnost Gepard Express, SE, po splnění zákonné informační povinnosti podepíší smlouvu o jejím provozování. První vlak pod objednávkou kraje má podle plánu vyjet v pátek 3. dubna 2026.

Turistický provoz si Kraj Vysočina podle hejtmana Martina Kukly objednává pro letošní turistickou sezónu. Úzkokolejka bude na trati vždy o víkendech nebo svátcích a v dalších vybraných dnech v dubnu, květnu, říjnu a v listopadu, od června do září pak každý den. „Naším cílem je vrátit na úzkokolejku pravidelný turistický provoz a podpořit tím cestovní ruch v regionu,“ uvedl Martin Kukla.

„Turistické vlaky nijak neovlivní stávající systém základní dopravní obslužnosti Veřejné dopravy Vysočiny, kterou v okolí úzkokolejky už několik let zajišťují autobusy. V případě úzkokolejky jde o sezonní nabídku pro výletníky a návštěvníky regionu. Obdobný režim funguje například v rámci turistického železničního spojení mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi,“ doplnil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast dopravy Vladimír Novotný.

Obnovení spojů na úzkorozchodné trati má podle samosprávy kraje pomoci místní ekonomice, službám i turistickému ruchu.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.



29. března 2026

JEMNICE - MORAVSKÉ BUDĚJOVICE: Začíná sezóna

Zahájení sezóny 2026 na Jemnické dráze 4. dubna Vyhlídkovým vlakem.

První jízdy Vyhlídkovým vlakem připadají na Bílou sobotu 4. dubna 2026. Bude vypraven odpolední pár vlaků.

Výletní vlak jede 14:30 z Jemnice a v 15:40 z Moravských Budějovic. Pro výletní vlak platí zvláštní tarif.

Motoráček jede v 7:00, 11:00 a 17:00 z Jemnice, v 8:30, 12:30 a 18:30 z Mor. Budějovic. Jízdné dle tarifu VDV (platí se ve vlaku). 

Pouze motoráček pro vás vyjede již na Velký pátek 3. dubna 2026.

Více informací zde:

https://www.svd-jzm.cz/vyhlidkovy-vyletni-vlak/

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.